Polacy poza granicami kraju postrzegani są, jako osoby nietolerancyjne, zamknięte na nowe doświadczenia, nielubiące zmian. Faktycznie w porównaniu z mieszkańcami Niemiec czy Wielkiej Brytanii jesteśmy społeczeństwem nietolerancyjnym, co jest bardzo widoczne w codziennym życiu. Jako kraj o małym zróżnicowaniu narodowościowym boimy się tego, co obce i nieznane. Typowy Polak ma niewielką styczność z obcymi kulturami nic, więc dziwnego, że wiele rzeczy charakterystycznych dla innych narodów przyjmuje ze zdziwieniem. Sytuacja w tym względzie nieco się poprawiła na przestrzeni ostatnich kilku lat, odkąd przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Od tego momentu wiele osób zaczęło wyjeżdżać do pracy za granicę, przy okazji czego nie brakuje im okazji do poznania innych kultur. Z roku na rok zwiększa się także liczba zagranicznych wyjazdów turystycznych, tak, więc i przy tej okazji Polacy mają sposobność obserwować inne narody.

W Polsce utartych jest wiele stereotypów i schematów zachowań, co nie ułatwia codziennego życia. My Polacy za bardzo interesujemy się życiem prywatnym innych osób, zwłaszcza współpracowników i sąsiadów. Tymczasem w wielu krajach zachodnich nie ma w ogóle zwyczaju zapraszania znajomych do domów, spotykania odbywają się w lokalach a domy traktowane są, jako ściśle prywatna przestrzeń.

W Polsce dużą wagę przywiązujemy także do wyglądu innych osób. Jeśli ktoś ubierze się niestosownie do pogody czy okoliczności może zostać obmówiony a jego wygląd bardzo często rzutuje na to jak traktowany i postrzegany jest w miejscu pracy. Obywatele krajów starej unii podchodzą do wyglądu zewnętrznego dużo bardziej na luzie. Obserwując tamtejsze ulice można spotkać zarówno osoby ubrane na sportowo, jak i wieczorowo, z pełnym makijażem lub bez i dla nikogo nie stanowi to problemu. Jest także duża tolerancja, co do otyłości tak powszechnie występującej na zachodzie. Tamtejsze kobiety ważą zdecydowanie za dużo, ale nikomu nie przeszkadza to w noszeniu odkrytych i skąpych strojów.

W innych krajach większa tolerancja panuje także w obszarze stylu życia. Nikogo nie dziwią kilkakrotne rozwody, kobiety posiadające małe dzieci po czterdziestce, homoseksualiści czy fakt, że ktoś żyje bez ślubu. Bycie panną czy kawalerem nawet w zaawansowanym wieku nie jest tam powodem do wytykania i nikomu nie przeszkadza. Polacy muszą, więc jeszcze dużo się nauczyć w zakresie tolerancji. Potrzeba dużej zmiany nastawienia i mentalności a przede wszystkim zrozumienia faktu, że inny nie znaczy gorszy.