Każdy młody rodzic lub para oczekująca narodzin nowego członka rodziny zastanawia się jak będzie wyglądała opieka nad niemowlakiem. Szkoły rodzenia, poradniki książkowe czy Internet są w tym bardzo pomocne. Jakie więc czynności będą musiały wejść na stałe do naszego harmonogramu dnia?

Mały człowiek, który przewraca nasze życie do góry nogami, wymaga nieustannej uwagi. Jest niesamodzielny i całkowicie zależny od nas. Jeżeli my nie zadbamy o jego higienę i dobre samopoczucie, to malec nijak tego za nas nie zrobi. Jedna z czynności, która będzie dla nas kompletna nowością, będzie zmiana pieluch. W obecnych czasach królują w większości domów pieluchy jednorazowe. Może nas przerazić to, że kosze na śmieci będą od momentu narodzin wiecznie przepełnione i nasze przyzwyczajenia co do częstotliwości ich opróżniania będą musiały ulec radykalnej zmianie.

Dobrym rozwiązaniem będzie kosz na odpady higieniczne, który będzie przeznaczony wyłącznie na pieluchy i inne jednorazowe przybory używane przy pielęgnacji niemowlaka. Kosz taki najlepiej postawić w miejscu gdzie najczęściej przewijamy malucha, przeważnie będzie to łazienka. Jednak malucha przewijać będziemy nie zawsze w łazience, więc kosze na śmieci w każdym pomieszczeniu wydają się być dobrym rozwiązaniem w pierwszym okresie życia malucha. Potem, gdy dziecko zaczyna samo się przemieszczać i wszystko j ciekawi, należałoby raczej zredukować mu dostęp do śmieci, bo prawda jest taka, że niemowlak większość rzeczy będzie się starał polizać lub wsadzić do buzi. Musimy wtedy uważać zwłaszcza na zawartość jaką zawiera kosz na odpady higieniczne, bo to co nas obrzydza i odrzuca, może być dla malucha bardzo pociągające. Oczywistością, o której nawet nie trzeba wspominać jest to, żeby pojemniki na śmieci były regularnie opróżniane.

Kolejna kwestia to dbanie o czystość naszego nowego domownika. Jest kilka szkół co do częstotliwości kąpieli maluchów, jedna szkoła zaleca kąpiel codziennie, inne rzadziej. Wybór należy do nas, musimy jednak zawsze być pewnie, że dziecko jest czyste. Niedomyte dziecko jest bardziej podatne na infekcje, może również swędzieć je skóra, co spowoduje bezustanny płacz, którego przyczyny możemy nie być do końca świadomi. Do kąpieli i po niej musimy oczywiście używać tylko najwyższej jakości kosmetyków, przeznaczonych do pielęgnacji niemowląt. Nie oszczędzajmy na tych środkach, a nasza pociecha odwdzięczy nam się promiennym uśmiechem i zadowoleniem z życia. A uśmiech na twarzy dziecka to największa nagroda dla każdego rodzica. Im więcej takich nagród, tym również mniej będziemy zmęczeni, bo dziecko, które się uśmiecha, nie może jednocześnie płakać. Po kąpieli, podczas wycierania malca można rozważyć wycieranie miejsc intymnych specjalnie do tego przeznaczonym ręcznikiem, lub najlepiej ręcznikiem papierowym. Pomoże nam to w unikaniu infekcji miejsc intymnych, o które nietrudno przy słabo rozwiniętym układzie odpornościowym młodego człowieka. Ręczniki papierowe bardzo łatwo zutylizować, od czego w końcu mamy kosz na odpady higieniczne lub toaletę.

Dbanie o niemowlaka jest czasami trudne i wymaga wysiłku. Jednak zadowolenie na twarzy naszego dziecka wynagrodzi nam cały trud i po kilku latach będziemy mieć w pamięci właśnie ten uśmiech a nie własne znużenie.

SmartBin.pl pobierz cennik z koszami na odpady higieniczne.