Swetry często się rozciągają. Niektóre materiały prostu odkształcać na skutek częstego zużycia. Innym przypadkiem jest jednak złe mycia lub suszenia ubrań. Płótno naciągnięte sweter wygląda nieestetycznie. Więc co zrobić, gdy nasz ulubiony sweter rozbudowany do rozmiarów lub dwa?

Na początek warto pomyśleć o rezygnacji z zmiękczania tkanin. Oczywiście tylko wtedy, gdy pozwala na to materiał, z którego jest wykonany nasz sweter. Grube, ciężkie swetry płaski splot obejdą się z pewnością bez niego. Tkanina zwilża nich, dzięki czemu głośność wzmocnienia i przedłużyć. Jeśli masz sweter drobnych włókien, a trzeba będzie użyć płynu. Piorąc sweter powinien ustawić temperaturę wyższą niż zwykle. Zazwyczaj ekonomicznie myjemy wszystko w około 45 stopni, a wiele tkanin jest wystarczające. Jeśli chcemy zmniejszyć sweter, wypierzmy go w co najmniej 60 stopni. Nie prać razem z sweter z innymi, ponieważ może się skurczyć nawet więcej niż sweter. Ta właściwość jest tylko gorąca woda – kurczenie tkanin i filcu.

Jeśli są rozciągnięte tylko rękawy i dolną część golfík z sweter wystarczy, ze wymoczysz nich we wrzącej wodzie, to nie warto narażać cały sweter na kontakt z gorącym wodą. Po mycie sweter, nie odkładaj na piekarnik, bo to jeszcze bardziej przedłużyć go w dół. Zamiast umieszczać sweter ręcznik w kształcie że ma przyjąć po wysuszeniu. Można przyspieszyć ten proces suszenia suszarka sweter lub prasowania go przez ręcznik.