Jedną z metod, która pozwala na trwale połączyć ze sobą różne metalowe elementy jest lutowanie. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem wykonanego z metalu spoiwa, który nazywany jest lutem. Lut musi zostać wykonany z metalu, który będzie się topił w niższej temperaturze niż łączone elementy. Dzięki temu będzie się on topił, a jednocześnie elementy, które są łączone nadal zachowają stan stały. Elementy, które będą ze sobą łączone metodą lutowania muszą zostać uprzednio odtłuszczone. W trakcie lutowania na powierzchni łączonych powierzchni metalowych tworzą się tlenki metali. Ich obecność sprawia, że lutowanie staje się bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Aby temu zapobiec konieczne jest zastosowanie lutówek, czyli topników. Najczęściej jako lutówki stosowany jest boraks, fosforan amonowy lub sodowy. Lutowanie metali można wykonać wybierając jedną spośród trzech metod:

  • lutowanie miękkie;
  • twarde;
  • wysokotemperaturowe.

Lutowanie miękkie

Wykonywane jest w temperaturze nie wyższej niż 450 stopni Celsjusza. W zdecydowanej większości przypadków lutowanie miękkie odbywa się w temperaturze bardzo niewiele przekraczającej 300 stopni Celsjusza. Metoda ta ma zastosowanie do łączenia przewodów elektrycznych, blach dachowych, rynien, układów elektronicznych. Lutowanie miękkie wykorzystuje się, aby połączyć ze sobą takie metale jak: miedź, cynk, stal. Metodą lutowania miękkiego można także łączyć stopy tych metali, czyli na przykład mosiądz.

Lutowanie twarde

Zastosowanie metody lutowania twardego wymaga zastosowania lutów, które topią się w temperaturze przekraczającej 450 stopni Celsjusza. Metodą tą łączy się stale niklowe, wolframowe, niklowe, srebro, złoto oraz stale wykonane ze stopu cynku i miedzi, czyli z mosiądzu. Lutowanie twarde wymaga sięgnięcia po lampę lutowniczą lub palnik acetylenowo-tlenowy. Niezbędne jest także użycie twardych lutów. Mogą to być luty:

  • miedziane;
  • kobaltowe;
  • aluminiowe;
  • miedziano-fosforowe;
  • srebrne;
  • złote;
  • niklowe.

Spośród tych lutów najszersze zastosowanie mają luty srebrne. Nadają się do lutowania wszystkich metali za wyjątkiem magnezu i aluminium. Luty miedziane stosuje się dolutowania niklu, stali oraz stopów miedzi i cynku. Luty niklowe używa się do łączenia nierdzewnej stali i stopów zawierających molibden, kobalt lub wolfram.

Lutowanie jako metoda łączenia metali znane jest już od epoki brązu, czyli około 3500 tysiąca lat przed naszą erą. Dzisiaj metodę lutowania stosujemy niezwykle powszechnie w swoich domach, ale także w różnych gałęziach przemysłu.

 

Więcej informacji na temat spawania i lutowania: http://nitrid.eu/zastosowanie/spawanie-i-lutowanie/