Telefon to urządzenie elektroniczne służące do komunikacji. Dział zajmujący się tego rodzaju urządzeniami elektronicznymi to Telekomunikacja. Jednak telekomunikacja, to nie tylko elektronika, ale również wiele odrębnych zagadnień, które niekoniecznie są z nią kojarzone.

Telekomunikacja jest tak naprawdę poddziałem Technologii Informacyjnej. Obejmuje ona teleprace, niektóre z form marketingu bezpośredniego (np. telemarketing) oraz wszelkie urządzenia, które tą komunikacje umożliwiają. Urządzenia komunikacyjne to telefony stacjonarne, telefony komórkowe, systemy satelitarne gps, czy też komputery, które umożliwiają wymianę informacji oraz komunikacje poprzez wysyłanie/odbieranie danych i komunikatory. Te ostatnie umożliwiają podobny rodzaj kontaktu, jak w przypadku sms’ów , jednak informacje tekstowe są o wiele szybciej wymieniane.

Telefon stacjonarny umożliwia kontakt poprzez linie sieć linii telefonicznych, telefony komórkowy drogą radiową. Internet to składające się z ogromnej ilości komputerów sieci połączone ze sobą, z których największe to sieci frakcyjne. Komunikacja w obojętnie jakiej formie, pozwala od lat na kontakt między ludźmi. I takie były jej założenia. Powstanie telefonu na przełomie XVII/XIX w. oraz powołanie przez urząd USA agencji Arpanet, która na początku lat 70 założyła sieć Internet to dwa wydarzenia, które zmieniły oblicze komunikacji i dotychczasowe formy kontaktu, lecz również historie.