Ozonator to bardzo przydatne urządzenie, które ma dużo funkcji – w zależności od tego, jaki jego rodzaj się kupi. Można je stosować zarówno w domach mieszkalnych, jak i budynkach o dużej powierzchni, halach itd.
Jego działanie jednym słowem można określić jako oczyszczanie, jednak jest ono dużo bardziej złożone i spełnia dużo różnorodnych funkcji: oczyszczanie powietrza, oczyszczanie klimatyzacji (np. w samochodzie), usuwanie roztoczy i bakterii z różnych pomieszczeń, skuteczne oczyszczanie warzyw, owoców, mięsa z pestycydów, hormonów, antybiotyków i innych substancji tego typu, usuwanie brzydkich zapachów (np. dymu papierosowego albo zapachów odzwierzęcych), całkowite usuwanie grzybów. Dzięki niemu lepiej się żyje, przebywając w czystych, higienicznych pomieszczeniach oraz jedząc oczyszczoną żywność.

Działanie generatora ozonu jest uzależnione od tego, w jaki sposób działa sam ozon. Zatem ta aktywna forma tlenu wykorzystuje utlenianie do niszczenia różnego rodzaju bakterii. Proces polega na tym, że dodatkowy atom ozonu zostaje zniszczony, a pozostałością takiego działania jest czysty tlen – wszystko inne (grzyby, bakterie, wirusy, przykre zapachy, zanieczyszczenia) znikają. Osiąga on dużą efektywność, a przy tym w odpowiedniej dawce i przy zachowaniu właściwych zasad bezpieczeństwa jest niegroźny dla człowieka. Działanie generatora ozonu jest bardzo skuteczne, ponieważ elementy, na które jest on nastawiony, znikają bezpowrotnie. Ozonowana woda może posłużyć do picia, a ozonowane owoce i warzywa nie będą przenosić zanieczyszczeń, powodujących zatrucia itd., a ponadto będą dłużej przydatne do spożycia – ozonatory wydłużają świeżość produktów. Lista zalet jest bardzo długa. Jedynym minusem, jaki się nasuwa, jest fakt, że ozon ma krótki czas rozkładu, co oznacza, że właściwości po ozonowaniu utrzymują się przez krótki czas.

Generator ozonu może działać na otwartej przestrzeni (ale ważne, żeby nie przebywał tam żaden człowiek ani zwierzę), można go wykorzystywać na zewnątrz, a także w wodzie – w zależności od jego rodzaju. Często jest on bezobsługowy – wystarczy go odpowiednio ustawić na podwyższeniu i monitorować jego pracę. W przypadku ozonowania wody zwykle trzeba posiłkować się orurowaniem, które doprowadza ozonowane powietrze do wody, w ten sposób ją ozonując.
Ozonator można kupić samemu, ale można go też pożyczyć, aby co jakiś czas samodzielnie usuwać zapachy czy zanieczyszczenia. Posiadanie go na własność sprawi, że będzie go można wykorzystać w dowolnym momencie, czyli mieć pewność, że pomieszczenia będą zawsze wolne od szkodliwych zanieczyszczeń.

Jeśli zdecydujesz się na zakup własnego generatora ozonu to warto sprawdzić ofertę polskiego producenta z Piotrkowa – KoronaOzon.