Jak w przypadku każdego klubu piłkarskiego znajdującego się nad morzem, tak samo w przypadku Arki Gdynia, historia powstania klubu nierozerwalnie związana jest z portem. Dzisiaj Arka niemal nikomu nie kojarzy się z morzem (może poza dość odważnym przydomkiem i maskotką, którą jest śledź, a od niej nazwa Arki – Śledzie), a raczej z zespołem, którego w Ekstraklasie nie przyszło kibicom oglądać wiele razy. Co takiego działo się z Arką Gdynia i dlaczego warto o niej wiedzieć teraz?

Arka Gdynia to dzisiaj przede wszystkim zespół złożony z piłkarzy wielu narodowości. Chociaż linia obrony w całości jest „polska”, tak w pozostałych formacjach możemy spotkać piłkarzy, którzy pochodzą z różnych stron Europy. W Arce znalazło się miejsce dla Niemca, Austriaka, Chorwata, Łotysza, Słowaka, Gruzina, a nawet Brazylijczyka! Marcus Vinicius znany jest z resztą polskiej publiczności, ponieważ w naszym kraju występuje już od dziewięciu lat.

W kadrze Arki znajdziemy więcej znajomych nazwisk, chociaż ściąganie do zespołu piłkarzy, którzy grali już w Ekstraklasie jest bardzo popularną praktyką wśród beniaminków, a tak właśnie można nazwać Arkę, która po pięciu sezonach w I lidze wróciła do Ekstraklasy. Kogo znajomego znajdziemy jeszcze w kadrze Śledzi? Na pewno o uszy obiło się wam nazwisko Dariusza Formelli (wcześniej grał w Lechu Poznań), Przemysława Trytki (w ostatnich latach Korona Kielce), Antoniego Łukasiewicza (Śląsk, Górnik Zabrze) czy Adama Marciniaka, który ostatnio występował w Cracovii.

W tym sezonie Arka, która walczy raczej o pozostanie w lidze niż wysokie lokaty, wyrównała swoje największe osiągnięcie z 1979 roku – po meczu z Lechem Poznań to właśnie klub z Gdyni tryumfował w tegorocznych rozgrywkach Pucharu Polski. Wcześniej dwa razy dochodził do półfinału – w 2012 i 2014 roku, ale nie udało mu się wywalczyć zwycięstwa. Niestety Puchar Polski to jedyne trofeum Arki, która w lidze nie radzi sobie już tak dobrze. Najlepszym miejscem kiedykolwiek na tym poziomie rozgrywek była siódma lokata, którą Śledzie zajęły… 1978 roku! Taka sztuka nie udała się im ponownie i w tym roku również nie pobiją swojego rekordu.

Arka Gdynia, jako jeden z wielu klubów „ucierpiała” w 2007 roku w wyniku śledztwa, które ujawniło korupcję w polskiej lidze. Klubowi, a szczególnie ówczesnemu jego prezesowi Arkadiuszowi Milewskiemu, postawiono zarzuty kupowania meczów drugoligowych i jednego pierwszoligowego. W związku z tym prezesi klubu podali się do dymisji a sam zespół został zawieszony w rozgrywkach organizowanych przez PZPN na miesiąc, co poskutkowało pięcioma walkowerami. Dodatkowo Arka została zdegradowana o jedną klasę rozgrywkową i przyznana została jej kara grzywny w wysokości dwustu tys. złotych. Po licznych odwołaniach zlikwidowana została jedynie kara odjęcia pięciu punktów na starcie nowego sezonu.

Afera korupcyjna była najgłośniejszą w polskiej piłce. Osoby uczestniczące w niej zdecydowanie nie mogły odwoływać się do hasła „łączy nas piłka”, które towarzyszy piłkarzom dzisiaj.

 

Newsy na temat Arki Gdynia w serwisie www.laczynaspasja.pl