Zdecydowana większość rządów na świecie bez przerwy się zadłuża. Czysto teoretycznie nie można zadłużać się w nieskończoność gdyż procent który jest naliczany od pożyczonej sumy cały czas rośnie a procent od procentu – a więc to co robią rządy pożyczając kolejne sumy pieniędzy po to aby spłacić stare długi tworzy już niebezpieczną sytuację bardzo przypominającą zachowanie kuli śniegowej która starcza się z góry na której jest śnieg.
Państwa zadłużają się i będą się zadłużać w nieskończoność gdyż poziom zadłużenia państw jest tak na prawdę porównywany z produktem krajowym brutto nominalnie a więc swój udział ma również inflacja przy pomocy której da się w pewnym sensie zakamuflować część długo. W jakim celu więc zadłużają się rządy skoro ich kraje nie prowadzą wojen a zdecydowana większość tych krajów nie jest tuż po klęsce żywiołowej i nie potrzebuje natychmiastowej odbudowy czy też pomocy dla obywateli.
Prawda jest niestety bardzo smutna gdyż rządy zadłużają się w jednym podstawowym celu. Mianowicie chcą one kupić dla siebie i swojej partii jak najlepszy wynik wyborczy a biorąc pod uwagę to iż na przykładzie Polski mamy do czynienia z aż czterema różnymi wyborami w ciągu pięciu lat (parlament samorządy urząd prezydenta parlament europejski) to skala możliwych pieniędzy do zarobienia przez członków oraz przyjaciół partii rządzącej jest wręcz niebotyczna.