W każdym kraju istnieje takie zjawisko jak naturalna stopa bezrobocia. Naturalną stopą bezrobocia nazywamy tę stopę bezrobocia która jest maksymalnie niska. I stosują nawet najbardziej wymyślne metody takie jak gigantyczne podwyżki pensji premie przymus pracy czy też gospodarka będzie znajdować się w fazie ultra szybkiego wzrostu gospodarczego to nigdy przenigdy nie zejdziemy z poziomem bezrobocia poniżej tej granicy. W każdym społeczeństwie znajduje się grupa ludzi (zazwyczaj jest to kilkadziesiąt promili ludzi w tak zwanym wieku produkcyjnym) która chcąc nie chcąc i tak nie będzie pracować i nie zmusimy ich do tego w żaden sposób.

Pewna część tych ludzi zajmuje się pracą na czarno pewna popadła w różne używki a pewna po prostu nie chce pracować z mniej prozaicznych powodów, gdyż po prostu nie lubi się przemęczać. Nawet w ustrojach totalitarnych gdzie mieliśmy do czynienia z tak zwanym przymusem pracy to takie osoby skutecznie by się od niej wymigiwały na przykład symulując chorobę lub wymyślając poważniejsze dolegliwości. W Polsce szacuje się, że stopa bezrobocia naturalnego wynosi około ośmiu procent. Co prawda polskie prawo jeśli chodzi o bezrobocie jest trochę inne niż prawo innych krajów w Unii Europejskiej ponieważ jako bezrobotnych wykluczamy ludzi którzy na przykład odmówią przyjęcia zatrudnienia w zawodzie który wymyśli sobie urząd pracy. Jeśli na przykład z wykształcenia jesteśmy informatykiem a Urząd Pracy (swoją drogą chyba najbardziej niepotrzebny urząd w historii świata) zaproponuje nam dwu krotne pracę na stanowisku spawacza ochroniarza oraz budowlańca to przez kolejnych kila czy też kilkanaście miesięcy nie mamy prawa rejestrować się jako osoby bezrobotne. Oczywiście wszystko to to nic innego jak propaganda rządowa mająca na celu sztuczne nabicie statystyk oraz zaniżanie bezrobocia – gdyż tak wygląda to w papierach zdecydowanie lepiej.

Tak naprawdę naturalna stopa bezrobocia jest na zdecydowanie innym poziomie niż ta, którą oficjalnie prezentuje nam rząd. Znalezienie pracy w tych czasach zdecydowanie nie jest problemem w Polsce jednak znalezienie pracy która pozwoli w miarę godnie zarabiać może już stanowić dla wielu na prawdę spore wyzwanie. Naturalna stopa bezrobocia na takim a nie na innym poziomie wynika z tego, że osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne otrzymują gratis ubezpieczenie zdrowotne, a więc mogą korzystać z usług lekarza dokładnie na tym samym poziomie co osoby opłacające co miesiąc składkę zdrowotną.