Czym jest dobrobyt społeczeństwa? Oczywiście każdy będzie inaczej traktować dobrobyt. Dla jednej osoby dobrobytem może być jeśli ma co jeść i za co opłacać co miesiąc rachunki a dla drugiej osoby dobrobytem będzie życie w totalnym przepychu i zgromadzenie takiej ilości gotówki, jakiej praktycznie nie da się wydać, wydawanie jej bez pamięci i mimo tego na koncie cały czas jest okrągła sumka lub tych pieniędzy jeszcze coraz to bardziej przybywa.

Spróbujmy jednak podejść do tego bardziej pragmatycznie i wyjaśnić sobie czym jest dobrobyt od strony bardziej naukowej. Życie w kraju w którym jest dobrobyt to przede wszystkim życie w kraju szans. A więc w kraju, który w pewnym sensie gwarantuje lub istotnie zwiększa prawdopodobieństwo iż jeśli będziemy ludźmi na prawdę pracowitymi i upartymi to prędzej czy później odniesiemy w swojej branży sukces. W jaki sposób poznać takie kraje? Najprościej oczywiście porównując każdy kraj z każdym. Istnieje wiele metodologi sprawdzania czy dany kraj jest krajem dobrobytu, gdyż nie tylko pieniądze tak na prawdę wpływają na fakt czy dany kraj można tak określić. Jednak ludzie w prawie każdej metodologii biorą pod uwagę jednak czynnik materialny jako ten najważniejszy. Oczywiście jest to w pewnym sensie prawda jednak musimy sobie zdać sprawę, że istnieją inne czynniki nieobiektywne, takie jak temperatura lokalizacja miejsca zamieszkania jej zasoby naturalne – które nie koniecznie służą do handlu oraz co tu dużo mówić bezpieczeństwo. Jednym z ulubionych czynników które stosujemy aby porównać dobrobyt jednego kraju z drugim jest oczywiście produkt krajowy brutto. Im wyższy produkt krajowy brutto tym przynajmniej czysto teoretycznie wyższa zasobność finansowa mieszkańców i większa szansa na wzięcie części tego tortu dla siebie.

Oczywiście należy pamiętać, że to iż żyjemy, urodziliśmy się lub po prostu jesteśmy obywatelami kraju, który ma bardzo wysoki produkt krajowy brutto – daje nam to tylko swego rodzaju szansę. A jak wiadomo szansę taką trzeba wykorzystać. Na pewno jest o wiele wyższa szansa naszego sukcesu zawodowego i życia na wyższym poziomie w kraju w którym jest wyższy produkt krajowy brutto, niż gdybyśmy żyli w kraju który nie jest pod tym względem hegemonem. Wiele osób twierdzi, że jedną z najwyższych wartości w życiu ludzkim jest bez wątpienia zdrowie. To oczywiście prawda. Istnieje przykład kraju, który posiada opiekę zdrowotną na światowym wręcz poziomie i jest ona praktycznie bezpłatna, a mimo tego ten kraj, jeśli chodzi o produkt krajowy brutto nie jest absolutnie żadnym hegemonem. Mało tego, ten kraj przez wiele lat był bombardowany przez światowego hegemona finansowego różnego rodzaju sankcjami gospodarczymi i można powiedzieć, że był w pewnym sensie przez lata izolowany. Ten kraj to oczywiście Kuba.