Do najbardziej popularnych sposobów na popularność w sieci internetowej od niedawna zalicza się pozycjonowanie serwisów w różnych wyszukiwarkach, z jakich najpopularniejszą jest Google. Samo pozycjonowanie to sposób dający sporo możliwości wyskoczenia na pierwsze pozycje na liście wyników szukania dla danej frazy.

Na przykład, wprowadzając w oknie wyszukiwarki słowo pozycjonowanie, otrzymamy w ciągu sekundy blisko 10 milionów stron. Wyniki te to po prostu odnośniki do serwisów, jakie najlepiej powinny odpowiadać swoją treścią na podaną frazę pozycjonowanie. W zasadzie, żeby strona pokazała się w liście wyników w google na dane hasło, to powinna mieć w treści tego typu sformułowania. Lecz przy bardzo dużej konkurencyjności analogicznych serwisów i ograniczonej możliwości stosowania takich sformułowań w treści, po pewnym czasie może się to okazać mało wystarczające. Wtedy potrzebne będą inne prace, przykładowo pozycjonowanie serwisów internetowych.

Samo pozycjonowanie to grupa prac, efektem których jest zaistnienie danego serwisu na wysokich miejscach dla wybranych słów kluczowych. Użytkownicy poszukując w internecie jakiś wiadomości, wprowadzają najróżniejsze wyrazy, niekiedy takie, jakich umieszczenie w artykule jest złym pomysłem, bowiem nie są poprawne gramatycznie czy stylistycznie.