Rynek New Connect istnieje od 2007, jako alternatywna na wzmożone zapotrzebowanie na pozyskiwanie kapitału przez niewielkie spółki dobrze rokujące na rynku. Większość takich firm nie miałaby szans debiutu na podstawowym rynku, którym jest Giełda Papierów Wartościowych. Zaś wejście na rynek New Connect jest znacznie prostsze. Warunki wejścia są łatwiejsze do spełnienia, wymogi informacyjne zmniejszone, zaś koszty po prostu przystępne.

Duże szanse na dobry debiut mają przedsiębiorstwa prezentujące innowacyjne rozwiązania oraz mające nowatorskie pomysły na biznes. Pozyskiwanie kapitału takim sposobem pozwala na dynamiczny i stabilny rozwój, a w perspektywie wejście w poczet największych polskich spółek stanowiących podstawę rodzimej gospodarki. Ogromna większość debiutujących na New Connect spółek to przedsiębiorstwa z branży nowych technologii, ponieważ właśnie ta branża jest teraz uważana za perspektywiczną dla inwestorów. Inwestować na New Connect mogą podmioty mające spore doświadczenie inwestycyjne, które przyjmują większe ryzyko inwestycyjne.

Jest to związane ze specyficzną konstrukcją rynku New Connect, która wymusza na inwestorach posiadanie dużych umiejętności inwestycyjnych niż pierwotna GPW. Za to w zamian inwestorzy liczą na potencjalnie ponadprzeciętne zyski.