Postęp technologiczny jakiego praktycznie z każdym dniem jesteśmy świadkami sprawia, że coraz śmielej patrzymy w przyszłość i coraz mniej rzeczy nas zaskakuje. Dynamika rozwoju gatunku ludzkiego w ostatnich latach znacznie przyśpieszyła czego efektem jest szereg wynalazków technologicznych, nowinek ułatwiających życie czy też leków przeciwdziałających chorobom do tej pory nieuleczalnym.

Naukowcy w pocie czoła pracują nad wynalezieniem kolejnych rozwiązań, które mogą usprawnić nasze życie, uczynić je prostszym, a niekiedy nawet i dłuższym… Teorie, które jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu wydawały się kompletną herezją, dziś stają się rzeczywistością dnia codziennego, z której w coraz większym stopniu może czerpać przede wszystkim statystyczny Kowalski. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych odkryciach, nowych metodach leczenia chorób, nowych specyfikach zapobiegających ich powstawaniu, nowych eksperymentach, które wynikami zaskakują samych naukowców.

Wydaje się, że jako ludzkość wchodzimy obecnie w zupełnie nową epokę, w której tempo rozwoju będzie wyższe niż tempo przystosowywania się do nowych odkryć, a tym bardziej do ich konsumpcji. Świat stawia coraz to nowe wyzwania – obyśmy tylko nie zapędzili się w ich realizowaniu.