Wysyłając swoje CV w odpowiedzi na ofertę pracy często robimy to dość pochopnie – zwłaszcza odpowiadając na oferty zamieszczone w Internecie. Nie przywiązujemy wagi do tego jak wygląda nasz życiorys czy list motywacyjny bo uważamy, że najważniejsza jest w nim treść, która mówi sama za siebie.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że pracodawca ma zazwyczaj do przejrzenia od kilkunastu do kilkudziesięciu podobnych – szarych, bezbarwnych CV, które niczym innym poza suchymi faktami nie próbują nawet do siebie przekonać osoby je czytającej. A warto czasem urozmaicić swój życiorys lub list motywacyjny wprowadzając w nim jakieś nieszablonowe elementy – bardzo mało osób zamieszcza na przykład w swoich życiorysach zdjęcie, a badania dowiodły, że taka aplikacja ma o połowę więcej szans na pozytywne rozpatrzenie niż ta bez fotografii – bowiem człowiek (w tym pracodawca) z natury ufa bardziej temu kogo widzi na własne oczy, kto nie jest dla niego anonimowy, zatem przy rozpatrywaniu podań o pracę pierwszeństwa będą miały te, w których kandydaci zdecydowali się zamieścić swoją fotografię – wyróżniając się tym samym spośród anonimowego tłumu.

Jeśli zależy nam na stanowisku, na które aplikujemy – warto pamiętać o tego typu szczegółach, gdyż mają one czasem większe znaczenie niż sobie z tego zdajemy sprawę…