Żadna kobieta nie lubi wizyt u ginekologa – to pewne. I nie ma czemu się dziwić. Przecież rozbieranie się przed obcą osobą jest zawstydzające. W szczególności wrażliwe są młode dziewczęta, którym dopiero zmienia się ciało. Mają one mnóstwo wątpliwości co do tego, w jaki sposób wyglądają i czy dojrzewanie przebiega prawidłowo. Pojawia się chorobliwa nieśmiałość i kompleksy. Wszystkie te powody sprawiają, że młode dziewczyny unikają wizyt u ginekologa jak ognia. Zupełnie niepotrzebnie! Doświadczony lekarz będzie delikatny, uprzejmy i rozwieje wszelkie strachy. Młode dziewczyny musza zdawać sobie sprawę z tego, że tylko profilaktyka jest skutecznym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Tuż po wejściu do gabinetu lekarz poprosi Cię o to, żebyś usiadła naprzeciwko niego i odpowiedziała na parę pytań. Przeprowadzenie wywiadu jest jedną z kluczowych kwestii. Dobrze jest wcześniej przygotować się do wizyty i znać odpowiedzi na pytania, które najprawdopodobniej zada lekarz. Z całą pewnością zostaniesz poproszona o podanie daty wystąpienia pierwszej miesiączki. Ginekolog zapyta, czy Twój okres jest regularny, czy też często między jedną a drugą menstruacją występują długie przerwy. Zapyta także o ewentualne dolegliwości trwające podczas okresu. To ważne, żebyś odpowiedziała, czy krwawienie jest obfite czy raczej skąpe. Powiedz również o tym, czy często ratujesz się tabletkami przeciwbólowymi – ginekologia ma sposoby na wyleczenie nadmiernych bólów miesiączkowych.

Pytaniami, które mogą Cię zawstydzić są pytania o seks. Nie bój się jednak i bądź szczera z lekarzem. Dla niego rozmawianie o życiu seksualnym pacjentów nie jest żadną nowością. Nie stresuj się tym, że ginekolog Cię oceni lub skomentuje Twoje wybory życiowe. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Pytania dotyczące seksu mają dwa duże uzasadnienia. Przede wszystkim chodzi tutaj o sposób przeprowadzania badań. Jeśli jesteś dziewicą, lekarz nieco inaczej zbada Twoje narządy rodne – po to, by nie uszkodzić błony dziewiczej. Poza tym pytania o seks mają znaczenie z punktu widzenia szerzących się w społeczeństwie chorób wenerycznych. Jeżeli pomimo młodego wieku miałaś wielu partnerów, możliwe, że któryś z nich czymś Cię zaraził. Lekarz skojarzy tego typu informację np. z niepokojącymi objawami, o jakich mówiłaś wcześniej lub z wyglądem Twoich narządów płciowych. Pozwoli to na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Do lekarza ginekologa nie musisz się specjalnie przygotowywać. Przed pierwszą wizytą, należy zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze – dobrze ustal termin wizyty. Teoretycznie można wykonywać badanie ginekologiczne w trakcie trwania miesiączki. W praktyce menstruacja znacznie utrudnia prawidłową ocenę stanu zdrowia kobiety. Wykonane badania są niemiarodajne. Z tego właśnie powodu ginekolodzy bardzo często zalecają powtórzenie analiz już po ustaniu krwawienia.

Nie musisz wykonywać depilacji przed wizytą. Jeśli jesteś przyzwyczajona do golenia miejsc intymnych, możesz usunąć włoski przed udaniem się do lekarza. Nie jest to jednak konieczne. Ponadto nie musisz się zbyt mocno myć. Może się to wydawać paradoksalne, ale ma to duże znaczenie. Do wnętrza pochwy nie powinny dostawać się żadne środki chemiczne. Tyczy się to zarówno kosmetyków (żele intymne, pianka do golenia, dezodoranty, pudry), jak i leków lub antykoncepcji. Substancje tego rodzaju mogą zaburzyć wyniki wymazu. Ponadto niektóre infekcje specyficznie pachną i lepiej nie usuwać tego zapachu przed wizytą u doktora. Wystarczy, że po prostu delikatnie podmyjesz miejsca intymne.

Kiedy udać się do ginekologa?

Najlepiej umówić się na pierwszą wizytę po pierwszej miesiączce. Jeśli jednak zapomnisz o takim zaleceniu, udaj się do doktora przed rozpoczęciu życia seksualnego. Koniecznie odwiedź też lekarza, jeżeli zauważysz niepokojące objawy, np. upławy, plamienia międzymiesiączkowe, obfite krwawienia itd.