Ozon – alotropowa odmiana tlenu – jest oznaczany symbolem O3. Jest on gazem, który możemy wyczuć w powietrzu po gwałtownej burzy. Aby doszło do powstania ozonu w stratosferze trwała postać tlenu musi zostać poddana procesowi rozszczepienia. Proces ten może zajść tylko w obecności promieniowania nadfioletowego. Rozszczepienie trwałej postaci tlenu zachodzi także pod wpływem wyładować elektrycznych. Ozon to substancja o szczególnych właściwościach. Ma on bardzo silne (potwierdzone naukowo) działanie wirusobójcze i bakteriobójcze.

Czym jest ozonator?

Człowiek już dawno temu postanowił wykorzystać właściwości ozonu, aby przy jego pomocy pozbywać się nieprzyjemnych zapachów, sterylizować żywność, usuwać alergeny, bakterie i wirusy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie generatory ozonu w skrócie nazywane ozonatorami. Urządzenia te są powszechnie wykorzystywane w przemyśle spożywczym, przechowalnictwie płodów rolnych, w różnych działach medycyny, w przemyśle motoryzacyjnym. Na rynku dostępne są różne rodzaje generatorów ozonu. Są wśród nich między innymi ozonatory przeznaczone do odgrzybiania klimatyzacji w samochodach. Jak działa generator ozonu? Ozonator bardzo skutecznie usunie z wnętrza auta brzydkie zapachy, oczyści układ klimatyzacyjny z wirusów, grzybów, pleśni i alergenów. Co więcej, urządzenia te robią to w sposób niezwykle skuteczny i szybki. Jeśli chodzi o szybkość usuwania zapachów i mikroorganizmów zasiedlających klimatyzację to najczęściej robi to w czasie maksymalnie jednej godziny. Najbardziej wydajne ozonatory, a w takie wyposażone są serwisy klimatyzacji, pracują jeszcze szybciej. Po trzydziestu minutach proces ozonowania jest z reguły zakończony.

Jak używać ozonatora do samochodu?

W bardzo dużym stężeniu ozon jest szkodliwy. Ale otrzymanie takiego stężenia w ozonatorze do odgrzybiania klimatyzacji nie jest możliwe. Co nie oznacza, że przy odgrzybianiu samochodowej klimatyzacji nie należy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze temperaturę, jak panuje w środku kabiny. Jeśli przekracza ona 25 stopni Celsjusza zabieg ozonowania musimy przełożyć do czasu aż temperatura się obniży. W tej temperaturze ozonowanie jest pozbawione sensu, gdyż ozon zbyt szybko ulegnie rozpadowi. Auto, w którym będzie odgrzybiana klimatyzacja nie może też stać na słońcu. Efekt ozonowania w pełnej ekspozycji słonecznej będzie zbliżony do ozonowania w temperaturze powyżej 25 stopni.

Czy ozonowanie jest szkodliwe?

Należy wyraźnie podkreślić, iż ozon ma dwa oblicza: dobre i złe. To drugie ujawnia się tylko wtedy, kiedy jego stężenie jest wysokie. Drażniący zapach ozonu może podrażniać krtań, wywoływać duszności, powodować bóle głowy. Stąd też przystępując po raz pierwszy do ozonowania zapoznajmy się dokładnie z zaleceniami producenta ozonatora. Pamiętajmy, że podczas ozonowania w kokpicie samochodu nie powinny znajdować się żadne osoby i zwierzęta, że samochód po odgrzybianiu musi zostać wywietrzony. Ozonowanie jest bezpieczne, uwalnia nas od przykrych zapachów, grzybów i pleśni.