Oszczędzanie w Polakach nie jest bardzo zaszczepione, żyjemy po prostu każdego dnia tak jakby miał być ostatni. Oczywiście tylko w kwestii oszczędzania, bo nie robimy w tym kierunku zupełnie nic. Zarabiamy mało, a ceny za jedzenie i opłaty rosną, więc jak mamy to zrobić?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że nie ma rzeczy niemożliwych. A należy po prostu zacząć. Jeśli jesteśmy zatrudnieni na najniższą krajową i jesteśmy osobami samotnymi, to nie powinno to dla nas stanowić problemu. Oczywiście na początku próbujemy rezygnować z tego pomysłu, bo najlepiej jest wydawać pozostałość wynagrodzenia na same przyjemności, ale i one kiedyś mogą się skończyć.

Odkładanie nawet niewielkich kwot może przynieść za kilka miesięcy dla nas wielkie koło ratunkowe. Nieplanowany zabieg, bądź po prostu wydatki, których wcześniej nie braliśmy nawet pod uwagę. Same wakacje to wydatek kilku „stówek”. Ciężko będzie je zaciągnąć z jednego wynagrodzenia. Oszczędzając już od początku roku, a wyjeżdżając na początku sierpnia, możemy zaoszczędzić siedemset złotych. Dla jednej osoby to zupełnie spora kwota. Zarabiając więc najniższą krajową możemy na poważnie pomyśleć o takim procesie. W końcu doskonale wiemy jak trudno nam zagospodarować pieniądze w grudniu, kiedy wydatki są o wiele wyższe niżeli w innych miesiącach. A przy odłożonych środkach finansowych, zakup upominków dla najbliższych nie będzie dla nas stanowiło problemu.

Dlatego warto oszczędzać. Ogólnie przyjęte jest, że powinniśmy odkładać 10% swojego wynagrodzenia. Jest to kwota, która nie zachwieje naszych miesięcznych wydatków na podstawowe opłaty. Dzięki temu będziemy czuli się spokojniejsi o własną przyszłość. Jeśli nie wierzymy firmom, które pomagają nam w odkładaniu pieniędzy to róbmy to sami, na własną rękę. Oszczędzajmy do pewnej kwoty, a następnie włóżmy je na lokatę, tym samym na niej zarabiając. Zyski przy małych kwotach nie będą wielkie, a jest to zawsze wielki krok w zarówno oszczędzaniu pieniędzy jak i ich pomnażaniu.