W okresie wakacji duża część studentów nie ma zajęć, tak więc bardzo chętnie przez te dwa miesiące znajdują dorywcze zajęcia aby trochę podreperować budżet i zdobyć tak ważne zawodowe doświadczenie. Także firmy często chcą korzystać z zaangażowania uczniów i studentów, dając im pracę jako zastępstwo za pracowników idących na urlopy. To wszystko powoduje, że tablice ogłoszeniowe na uczelniach już od końca zimy są wypełnione ogłoszeniami praca albo praca dla studentów.

Duża ilość firm w taki bezpośredni sposób pragnie znaleźć chętnych na pracę. Część pracodawców nawiązuje kontakty z biurami karier na uczelniach, a także publikują swoje oferty w czasopismach i gazetach studenckich, w dziale praca, oferty pracy. Także dużo studentów bierze sprawy we własne ręce, i zamiast ograniczyć się do szukania anonsów, to sami publikują swoje.

W dużej części czasopism i serwisów internetowych z ogłoszeniami w działach praca, oferty pracy umieszczać mogą swoje oferty zarówno pracodawcy, jak również studenci szukający pracy. A że właściciele firm lubią aktywne osoby, więc bardzo chętnie dają zatrudnienie tym, którym zależy na zdobyciu pracy.