Jesień w Polsce potrafi być bardzo piękną, słoneczną i ciepłą porą roku. Ale potrafi też przynieść ze sobą chłód i opady deszczu. Nawet jednak w czasie brzydkiej jesieni dzieci powinny przebywać każdego dnia przynajmniej pół godziny na świeżym powietrzu. Oczywiście, kiedy pogoda jest wietrzna, kiedy pada ulewny deszcz, lepiej jest ze spaceru zrezygnować.

Jak ubierać dzieci jesienią?

Najczęstszym błędem, które popełnia wiele polskich matek jest ubieranie dzieci nieadekwatnie do pogody. Najczęściej mamy ubierają swoje dzieci zbyt grubo. Zapominają, że przegrzanie jest dla dzieci tak samo szkodliwe jak i wychłodzenie, czy wręcz przemarznięcie. Zanim więc zapadnie decyzja w co ubrać dziecko na jesienny spacer mamy powinny sprawdzić jaka panuje na dworze temperatura. Pamiętajmy, że jesień w Polsce jest bardzo kapryśna, jednego dnia na zewnątrz może być 10 stopni na plusie, drugiego już tylko dwa. Wybierając ubranka na jesienny spacer mamy powinny uwzględnić wiek swojego dziecka. Inaczej trzeba ubrać niemowlaka, który jeszcze nie chodzi, inaczej malucha, który już posiadł umiejętność chodzenia, a jeszcze inaczej przedszkolaka. Niezależnie od tego ile maluch ma lat z pewnością przyda mu się nieprzemakalna kurteczka. Taka kurteczka sprawdzi się idealnie w przypadku spacerów podczas niewielkiego deszczu. Nie może ona jednak być zbyt gruba dla niemowlaków, które potrafią już chodzić i dla przedszkolaków. Oczywiście powinna mieć cienką warstwę ocieplenia. Doskonałe są kurteczki z ociepleniem wykonanym z polaru. Dla niemowlaków bardzo przydatne są body z długim rękawkiem. Sprawdzają się zarówno w przypadku maluchów, które jeszcze nie potrafią chodzić jak i tych, które tę umiejętność już zdobyły. Nawet kiedy maluch wykopie się spod kocyka, jego plecki pozostaną zasłonięte. Przydadzą się także ciepłe, bawełniane rajstopki, wygodne, nie krępujące ruchów spodenki.

W przypadku starszych dzieci przyda się również przeciwdeszczowa peleryna i nieprzemakalne kalosze lub botki. W przypadku niemowlaków w wózku bardzo przydatnym gadżetem jest także przeciwdeszczowy pokrowiec na wózek. Uzupełnieniem jesiennej garderoby powinna być zakrywająca uszy czapeczka. Dla starszych dzieci mamy mogą wybrać opaskę. Na pewno na jesienne spacery nie wybieramy grubych, futrzanych czapek. Wybierając ubranka na jesienne spacery dla starszych dzieci mamy powinny przede wszystkim pamiętać, że są one bardzo aktywne. Z pewnością nie spędzą poświęconego na spacer czasu na grzecznym trzymaniu mamy za rękę czy siedzeniu na ławce. Maluchy wspinają się na placu zabaw na drabinki, biegają i podskakują. Jest im więc z pewnością o wiele cieplej niż mamie, która siedzi na ławce. Warto sprawdzać też, czy maluch nie spocił się lub nie zmarzł. Można to sprawdzić przykładając dłoń do karku dziecka. Jeśli jest on zimny lub mokry to znak, że dziecko ubraliśmy zbyt lekko lub za grubo. To sygnał, że czas zakończyć spacer i jak najszybciej wrócić do domu. Można temu zapobiec ubierając dzieci „na cebulkę”. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku młodszych i starszych dzieci. Kiedy dziecku jest za zimno, można nałożyć pod kurtkę sweterek. Kiedy będzie mu za gorąco, można jedną warstwę ubrań zdjąć.

Jak odczuwamy temperaturę?

Osoby dorosłe i dzieci odczuwają temperaturę inaczej. Wiele mam ubiera więc swoje dzieci nieadekwatnie do panującej na zewnątrz temperatury. Często popełnianym grzechem jest ubieranie dzieci zbyt grubo. W efekcie dzieci o wiele łatwiej przeziębiają się i chorują. Kolejnym błędem jest rezygnowanie ze spacerów w okresie jesiennym.

Zakupy na jesienne spacery z dziećmi – sprawdź sklep internetowy Betito.pl