Kiedy ktoś idzie na do sklepu po zegarek, niewiele myśli o tym, jak mechanika działa w zegarku. Co je wyróżnia? Wierzcie lub nie, jest wiele sposobów napędzania zegarków, tzw “ruchów” zegarka. Niektórzy wolą jeden typ mechanizmu zegarka bardziej niż inny. Poniżej znajdują się trzy główne rodzaje z mechanizmów napędzających zegarki oraz jakie są korzyści dla każdego z nich. Mam nadzieję, że pomoże Ci to dokonać najlepszego wyboru dla swojego zegarka.

Zegarki mechaniczne

Jeden z głównych rodzajów mechanizmów w zegarkach. To tutaj głównym sposobem poruszania elementów zegarka jest główna sprężyna. Właśnie ona powoli rozwija się, oddając tym samym energię potrzebną do funkcjonowania zegarka. Ten typ zegarka zawiera oscylator, którego zadaniem jest zachowywanie czasu. Działa jak małe kółko poruszające się w przód i w tył. Dzisiejsze zegarki mają bardzo dobre oscylatory, potrafiące poruszać się nawet do około 28 tysięcy razy na godzinę. Niesamowite, prawda?

Główną częścią mechanicznego zegarka jest sprężyna balansująca, ponieważ to właśnie ona kontroluje skręty lub oscylacje na części koła balansującego. Wiele osób uwielbia takie rodzaje mechanizmów, ponieważ mogą mieć staroświecki zegarek, często kolekcjonerski. Nie należą one do najtańszych, ale nie ukrywajmy – niektórym ludziom taki zegarek pasuje najbardziej.

Zegarki mechaniczne – automatyczne

Kolejnym najczęstszym sposobem działania zegarka jest automatyczny ruch mechaniczny. Jest to ulubiony zegarek wielu, ponieważ tego typu zegarki mają zazwyczaj wyraźne plecy, dzięki czemu użytkownik może zobaczyć mechanikę zegarka podczas pracy. Zegarki te działają za pomocą wirnika, który ma kształt wentylatora. Ten wirnik kołysze się na przegubie, gdy osoba porusza ręką podczas noszenia zegarka – tak zwany zegarek samonakręcający się. Nie musisz się wtedy martwić o baterie. Wystarczy, że będziesz go nosił i naturalnie ruszał ręką (czego się po prostu nie da uniknąć) a zegarek będzie miał stałe źródło energii potrzebnej do pokazywania czasu. Dzisiaj istnieje wiele modeli, które będą działać przez tydzień bez konieczności noszenia zegarka.

Nadal istnieją zegarki działające na zasadzie pracy ręcznego mechanizmu. Jeśli posiadasz zegarek tego typu, musisz go nawijać co najmniej raz dziennie, tak aby bez problemu pokazywał czas. Nie jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów zegarków, ponieważ ludzie lubią prostotę zegarków, które wcale nie wymagają uwagi. Nosisz czy nie nosisz, czas ma pokazywać. Wygoda sama w sobie.

Mechanizm kwarcowy

Zegarki z mechanizmem kwarcowym są również bardzo popularnym rodzajem zegarka. Zegarki te są zasilane energią elektryczną pochodzącą z akumulatora. Nazwa pochodzi od małego kryształu kwarcu używanego w zegarku, który oscyluje około 32786 razy na sekundę.

Większość zegarków kwarcowych ma wyświetlacz cyfrowy, ale jest jeszcze wiele z analogowym wyświetlaniem czasu. Niektóre zegarki kwarcowe oferują zarówno analogowe, jak i cyfrowe wyświetlacze, dzięki czemu możesz mieć najlepsze cechy obu rodzajów zegarków. Ten rodzaj zegarka nazywany jest zegarem ana-digi (analog-digital), ponieważ jest jednocześnie analogowy i cyfrowy. Możesz nawet uzyskać zegarki, które pokazują czas w innych częściach świata, co może być świetne dla tych np. w wojsku, aby pomóc im śledzić czas w miejscu pobytu swoich najbliższych. Bo przecież nie chcemy wciąż dzwonić do nich w środku nocy, nieprawdaż?

Istnieje wiele rodzajów zegarków, ale znając rodzaje mechanizmów, możesz całkowicie świadomie wybrać odpowiedni zegarek dla siebie. Niektórzy ludzie wolą mieć zegarek, który nakręca się sam, gdzie inni wolą zegarek na baterię. Każda z tych osób otrzymuje dodatkowe korzyści, więc otrzymany typ zależy od osobistych preferencji. Dokonując zakupu zegarka, możesz chcieć zapytać jubilera, jakie są jego preferencje i dlaczego. Daje to wgląd w to, co jubilerzy uważają za najlepszy rodzaj zegarka, który nie wymaga wcale żadnej konserwacji.