Bardzo wysokie koszta pracy, unikanie wierzycieli lub też komornika, problemy z alimentami – to tylko kilka z głównych przyczyn, jakie wskazują Polacy, jeśli chodzi o to, czym się kierują podejmując się pracy na czarno. Dopiero na czwartym miejscu znajduje się odpowiedź, że pracuje na czarno, gdyż w mojej okolicy nie można znaleźć innej pracy. Niektórzy z nas mają dylematy natury moralnej, czy postępują dobrze pracując na czarno. Jeśli praca bez umowy wynika z biedy oraz to, że naprawdę jest ciężko znaleźć pracę w pełni legalną, która pozwalała by się utrzymać to nie należy mieć bez wątpienia żadnych dylematów moralnych, to nie jest żaden wstyd. W końcu podejmujemy się pracy, po której ręce bolą nas tak samo, jak inną osobę, która wykonuje podobną pracę, lecz w odróżnieniu od nas miała tę odrobinę szczęścia i może pracować na zwykłą umowę.

Oczywiście każdy chciałby pracować legalnie, mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie oraz swoich najbliższych, każdy chciałby mieć naliczane lata oraz gromadzić kapitał do emerytury, jednak niestety nie każdemu będzie to dane. Jest czymś zupełnie innym praca na czarno, gdy chcemy zaspokoić zupełnie elementarne potrzeby takie jak opłacenie rachunków, jedzenie,ubrania, a czym innym jest po prostu oszukiwanie skarbówki w celu mnożenia swojego majątku. Jedną z bardzo istotnych przyczyn wysokiego wskaźnika szarej strefy w Polsce są wysokie podatki, skandalicznie niska kwota wolna od podatku oraz co tu dużo mówić ogromna biurokracja, na którą niestety jesteśmy skazani od wielu lat.

Bardzo częstą praktyką w Polsce jest praca na czarno za stawkę netto, a nadwyżką z brutto pracownik oraz pracodawca dzielą się po połowie, jednak to już w zależności od poziomu bezrobocia w danym regionie oraz podaży potencjalnych pracowników. Zdarza się również tak, że pracodawca narzuca pracownikowi kwotę netto do zapłaty, a całą nadwyżkę zachowuje dla siebie – jednak co raz to częściej tak zwani pracodawcy w obawie przed donosem do Urzędu Skarbowego dorzucają określony procent nadwyżki pracownikowi, aby ten był wobec niego lojalny. Ogólnie rzecz biorąc praca na czarno jest czymś złym. Pracując na czarno, bardzo często po prostu krzywdzimy samych siebie, jednak w przypadku gdy nie mamy wyjść, a pomoc socjalna w kraju jest tak nieuporządkowana, to czasem życie nas zmusza do podjęcia takiej pracy.